Velikonoce jsme si letos konečně užili, tak jak se patří. Malováním vajíček, výrobou slepiček, králíčků. Děti mohly i na velikonoční pomlázku a to bez omezení. Vykoledovaly si spoustu dobrot, od klasických vajíček až po ty čokoládové. A k tomu plno dalších sladkostí. V ŠD jsme si o Velikonocích povídali. Co je to za tradici a co vše k ní patří.

Další velkou dubnovou akcí byl čarodějnický rej. Děti přišly v různých maskách – princezny, čarodějnice, skřítci. Nejdříve jsme si zahráli pár her ve třídách ŠD.  Prvňáčci namíchali i čarovný lektvar. Pak jsme venku za školou opékali špekáčky a marshmellouny. Moc nám chutnalo a máme v plánu, že si opékání zopakujeme. Počasí je čím dál hezčí a teplejší, tak jak jen můžeme, chodíme na vycházky. Pozorujeme přírodu, jak všechno kvete, roste a hýří barvami.

Počátkem května jsme pro maminky k svátku vyráběli krásné dárečky a přání ve tvaru srdíček. Děti si srdíčka odnesly domů a popřály maminkám.

Dva týdny v měsíci květnu k nám chodily v rámci výuky na praxi tři studentky středních škol. Děti je vždy rády přivítaly. Praktikantky s dětmi pracovaly, hrály si a vyráběly. Spokojenost byla na obou stranách. My jim děkujeme.

Do konce školního roku zbývá pár týdnů. A my si je chceme pěkně užít. Se spoustou nápadů, různých akcí a pobytem venku. Doufáme, že se nám to povede. Ale o tom zase příště.

S pozdravem vychovatelky ŠD

            

              

             

Další fotografie si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

 

Ve středu 1.6. jede třída U Motýlků, U Žabiček a nejvíce 6 dětí ze třídy U Kuřátek (po domluvě s třídními učitelkami).

V pátek 3.6. jede třída U Berušek a ostatní děti ze třídy U Kuřátek.

Mateřská škola zajistí jídlo a pití.

Nahlaste třídním učitelkám nevolnost dítěte v autobuse.

Odjezd v 7.30 hod. – nejpozději v 7.15 přiveďte své dítě do mateřské školy (děti, které se z té dané třídy na výlet nepřihlásily, půjdou ve středu do třídy U Berušek a v pátek do třídy U Motýlků)

S sebou dejte svému dítěti batůžek s kapesníky, pláštěnkou, igelitovým sáčkem, popřípadě s náhradním oblečením a pohodlné oblečení a obutí.

Plánovaný návrat je na 12.30 hod. – pro děti jdoucí po obědě domů si v den výletu přijďte ve 13 hod. a pro děti, které odpočívají, normálně, jak jste zvyklí.

Den bláznivých ponožek se odehrával na naší škole ve čtvrtek 12. května. Díky patří dětem, které nezapomněly a zúčastnily se. Je opravdu hezké vidět všelijaké ponožky, co navlékly si na nožky. Akce se s chutí zúčastnil i náš pedagogický sbor (viz foto).

Martin Zezula

Ve středu 11. května jsme se mohli podívat do Terezína. Abych byl konkrétní, jeli žáci z 9. A a 9. B a sedm žáků ze Základní školy ve Vilémově. Terezín, nacházející se v Ústeckém kraji nedaleko Litoměřic, je nechvalně známý především kvůli druhé světové válce, ve které sloužil jako ghetto.

O půl sedmé vyjel autobus od školy, kde jsme měli sraz, a po přibližně dvouhodinové cestě dorazil do terezínského muzea. Po krátkém výkladu v muzeu jsme se rozdělili na dvě skupiny a s velice příjemnými průvodci jsme se podívali na některá místa v Terezíně, jako například do kasáren nebo do hradeb ghetta.

Poté, co jsme si prohlédli tamější krematorium, jsme jeli do další části Terezína, do Malé pevnosti. I když byl v terezínském ghettu velice těžký život, ještě horší podmínky měli lidé uvěznění v Malé pevnosti, ve které byl vězněn mimo jiné i Gavrilo Princip za atentát na Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii.

Okolo šesté hodiny jsme dorazili zpět do Golčova Jeníkova. Nebylo by asi vhodné, kdybych napsal, že byl výlet hezký, a tak radši řeknu, že byl velice zajímavý. A v každém z nás zanechala tato smutná část naší historie plno dojmů.

Závěrem bych chtěl poděkovat paní učitelce Moravcové a panu učiteli Mináři za možnost této exkurze.

David Mudruňka, 9. B

Poslední dubnové týdny jsme se rozhodli, že se více než obvykle zaměříme na třídění třídního odpadu. Myšlenka byla jasná: „Koše ve třídách budou téměř prázdné, zatímco barevné kontejnery na chodbách plné. Aneb, čím více odpadu vytřídíme, tím čistší budeme naše planeta.“ Ostatně, ne náhodou jsme náš EKO projekt naplánovali na závěr dubna, neboť 22.4. je Den Země. Množství vytříděného odpadu jsme sice nevážili, ale koše ve třídách byly téměř prázdné, čehož si ceníme.

Tříděný odpad lze využít různými způsoby. Nejběžnější je samozřejmě recyklace, dále se dají odpadky využít k uměleckým účelům nebo jako praktické náhražky poničených věcí. My jsme dali žákům volné pole působnosti, aby se mohli realizovat dle svého zájmu.

Ekologický projekt hodnotíme jako vydařený! Když se chce, všechno jde!

Jiří Blabolil

       

     

Ve čtvrtek 28. 4. 2022 nás navštívila patronka naší školy Jarmila Kratochvílová, která předala ocenění žákům naší koly (1. Mikuláš Houdek, 2. Šimon Kratochvíl, 3. Pavel Jano), kteří se umístili „na bedně“ v Lidovém běhu pro zdraví, který je každoročně pořádán v rámci Běhu městem Jarmily Kratochvílové. Odměněny byly také organizátorky akce. Gratulujeme vítězům, děkujeme naší patronce a pod heslem – v zdravém těle zdravý duch – jedeme dál.

Martin Zezula

Ve středu 1.6. (třída U Motýlků, U Žabiček, 6 dětí ze třídy U Kuřátek-učitelky se s rodiči domluví osobně) a v pátek 3.6.2022 (třída U Berušek a U Kuřátek) pojedeme se všemi dětmi na dopolední výlet do Včelího světa v Hulicích. Vybíráme 300,- Kč na dítě (vstup, doprava).

Prosíme, zaplaťte (dle zájmu) do 31.5.2022 ve svých třídách.

Prosíme, nahlaste alergii na med, jablko a bodnutí včely!

Stravu a pití zajistí mateřská škola.

Bližší informace upřesníme včas.

Fotografování dětí proběhne v pondělí 16.5.2022 od 9.00 hod. (fotka/35,-).

Fotografování předškoláků na tablo proběhne také v pondělí 16.5.2022 od 10.00 hod. Budeme fotit momentky. Oblečení na momentky pro děti máme. (fotka/15,-).

Náhradní termín již nebude možný.

Kdo má zájem o více než jednu fotku, nahlaste požadovaný počet fotek ve svých třídách.

ZUŠ Světlá nad Sázavou provede v mateřské škole 18.5.2022 dopoledne nábor zájemců o výuku v hudebním oboru v ZUŠ – pobočka  Golčův Jeníkov. Nábor se bude týkat letošních předškoláků. Rodiče v případě zájmu nahlaste své dítě u třídních učitelek.

Těšíme se na pohádku O KOUZELNÉM ZVONU – středa 11. 5. 2022 v 10.45 hod.

Vybíráme 70,- Kč na dítě. Prosíme, zaplaťte ve svých třídách. Děkujeme.