Jarmila Kratochvílová

krNaši základní školu navštěvovala v letech 1957 – 1966 dvojnásobná mistryně světa a světová rekordmanka v běhu na 800 metrů s časem 1:53,28, kterého dosáhla 26. července 1983 v Mnichově. Tento úspěch k Jarmile nepřišel sám, ale naopak předcházela mu tvrdá dřina a kázeň. Na druhou stranu se Jarmila během své atletické kariéry naučila překonávat bolest i prohry, radovat se z dosažených úspěchů a klást si stále další cíle.

Jak říká sama Jarmila, vše začalo na jeníkovské základní škole. Pan učitel Sychrovský, který na zdejší škole vyučoval tělocvik, byl první, kdo ji upozornil na to, že má talent pro atletiku. Učil ji, jak správně startovat z bloků nebo Jarmile vysvětloval, jak dýchat při běhu. A to vše ve velmi skromných podmínkách tehdejší doby.

Po ukončení povinné školní docházky nastoupila 1. 9. 1966 na čáslavské gymnázium na Střední všeobecně vzdělávací školu, další rok začala trénovat na čáslavském atletickém stadionu v parku Vodranty, kde působí jako trenérka dodnes.

jakrMezi její životní úspěchy nepatří jen tituly mistryně světa, dosažení světového rekordu, který dosud nikdo nepřekonal, ale stala se také uznávanou trenérkou. Díky jejímu přístupu se atletika těší velké řadě příznivců, kteří ke své trenérce stále vzhlíží a kterým je příkladem. Vrchol trenérské dráhy Jarmily Kratochvílové přišel v roce 1999.  V tomto roce se pod jejím vedením umístila na 1. místě Lída Formanová na halovém atletickém mistrovství světa v japonském Maebashi v běhu na 800 metrů v čase 1:56,90 a následně získala titul mistryně světa i na mistrovství světa pod otevřeným nebem ve španělské Seville v čase 1:56,68.

Město Golčův Jeníkov je na svoji rodačku náležitě pyšné. Její životní úspěch si připomínáme každoročně Během městem Jarmily Kratochvílové, který je neodmyslitelnou součástí kulturního života této obce.