Adventní Vídeň

V prvním prosincovém týdnu – 2. 12. 2022 – jsme opět vyrazili do cizojazyčného prostředí jedné z německy mluvících zemí – tentokráte do Rakouska a jeho hlavní metropole Vídně.

Ranní odjezd byl naplánován na 6. 00 hod. od naší školy. Mé obavy, zda někdo nezaspí či neonemocní, rychle vystřídalo překvapení, že všichni „účastníci zájezdu“ jsou naprosto přesní, nadšení a nedočkaví, kdy se konečně rozjedeme vstříc dalším zážitkům.

V Brně k nám přistoupila naše paní průvodkyně – Eva Dvořáková, a tak byla skupina našich výletníků kompletní.

Místem naší první zastávky ve Vídni byl letní zámek Schönbrunn, sídlo habsburské arcivévodkyně Marie Terezie, císařovny Sissi a samozřejmě Franze Josepha I. Tady na nás čekala první adventní atmosféra vánoční Vídně se spoustou krásných rukodělných výrobků místních stánkařů, chutných pokrmů a všelijakých laskomin. Děti tak mohly využít první rozchod k nákupu různých adventních dárečků.

Druhým navštíveným místem v našem programu byl velice zajímavý a atypicky barevný dům s nerovnými křivkami a různými velikostmi oken – Hundertwasserhaus, jehož architektem byl Friedensreich Hundertwasser.

Posledním místem našeho výstupu z autobusu byla procházka historickým centrem města Vídně. Děti mohly vidět Stephansdom (Katedrála sv. Štěpána – i vnitřek katedrály), známou luxusní nákupní třídu Am Graben (Na Příkopech), nejstarší cukrárnu ve Vídni, založenou Habsburky – Demel Konditorei, známý Hofburg (dříve zimní sídlo Marie Terezie, dnes zde sídlí prezident), Přírodopisné a Uměleckohistorické muzeum, Parlament, Burgtheater (Hradní divadlo), Rathaus (Radnice). A právě u radnice se každoročně konají ty největší a nejkrásnější adventní trhy, kde se nachází cca 100 stánků a každý nabízí něco zcela jiného a zajímavého. Děti mohly opět dvouhodinové volno využít k nakupování vánočních ozdob, ručně vyráběných mýdel, k ochutnání dětského punče a ponechání si hrnečku jako památky.

A nebyl by to správný výlet, kdyby nedošlo na návštěvu McDonald´s, kam většina dětí, zcela promrzlá, zavítala se ohřát a zároveň si dát něco dobrého.

Chválím všech 48 dětí, které se mnou tento výlet podnikly a mohly tak zažít trošku jinou atmosféru adventu v rakouském prostředí. Doufám, že se jim výlet líbil a poznaly zase jinou část německy mluvící země. Poděkování patří samozřejmě také panu řidiči za bezpečnou dopravu, paní průvodkyni a také mým dvěma kolegyním Markétě Johnové a Jitce Horčičkové za perfektní spolupráci a pevné nervy.

Mgr. Hana Mazalová