DRÁŽĎANY, MÍŠEŇ, MORITZBURG

Poznat krásy a dominanty Saska, zažít tu pravou atmosféru života v německé saské metropoli, kochat se krásnou krajinou Krušnohoří (Erzgebirge) a obdivovat exkluzivní zhotovení pravého míšeňského porcelánu – tak s těmito plány podnikla naše velká jazykovědná výprava, která se skládala z žáků sedmých, osmých a hlavně devátých tříd (celkem 46 žáků), jednodenní výlet po dlouhé koronavirové pauze opět do Německa.

Vše začalo časným ranním odjezdem 26. 5. 2022 v 5.00 hod. od budovy školy. Rozkaz pro všechny zněl jasně – být přesně v danou dobu na smluveném místě. Svižný nástup do našeho autobusového „expresu“, rychlé zamávání rodičům a naše první cílová stanice byla jasná – porcelánová manufaktura Míšeň.

Po několika hodinách strávených v autobuse se některým podařilo dohnat „spánkový deficit“, jiné únava v touze poznat opět kus Německa rychle opustila.

V 8.45 hod. ráno jsme dorazili na místo naší první plánované zastávky – porcelánka Míšeň (Staatliche Porzellan – Manufaktur Meissen), která zhotovuje již tři sta let věhlasný a exkluzivní porcelán. Během exkurze jsme byli rozděleni do pěti skupin po deseti osobách a procházeli jsme různými ukázkovými dílnami od videoprojekce, výroby samotného porcelánu, jeho tvarování, glazování až po ukázky kreslení za doprovodu českého zvukového výkladu. Poté následovala prohlídka muzea porcelánu v místní manufaktuře. Po exkurzi ve výrobně porcelánu jsme zamířili do historického centra města pomalou procházkou až ke katedrále a hradu Albrechtsburg, odkud byl překrásný výhled na údolí řeky Labe (Elbe). Úsměv na rtech dětem vykouzlil krátký rozchod na míšeňském náměstí.

Před 13. 00 hod. jsme zaparkovali na parkovišti u zámku Moritzburg, kde nás čekala opět prohlídka vnitřních interiérů za doprovodu audio guidu, poté procházka po okolí zámku s několika rybníky a pohádkovou atmosférou, která na nás dýchla při vzpomínce na pohádku Tři oříšky pro Popelku s legendární Libuší Šafránkovou.

Poslední zastávkou našeho výletu bylo město Drážďany, kam jsme dorazili kolem 15.00 hod. Opět nás čekala pěší hodinová tour historickým centrem města s prohlídkou galerie Zwinger, Semperovy opery (Semper Oper), Brühlských teras (Brühle Terassen) s krásným výhledem na Labe, dále jsme pokračovali k zámku Residenzschloss se 101 m dlouhou freskou zobrazující průvod saských kurfiřtů a králů, ke katedrále Hofkirche, na náměstí Theaterplatzke kostelu Panny Marie (Frauenkirche). Poslední dvouhodinové volno využily děti k nákupu nejrůznějších dobrot a suvenýrů, k procvičení jazykové konverzace a k „nasátí“ trochu jiného cizojazyčné prostředí.

Plni zážitků z krásných míst, na která se mnozí jistě někdy vrátí, tašky plné různých dárků, dobrot a suvenýrů a dobrá nálada, která na „palubě“ našeho „korábu“ panovala; tak to vše byly hlavní „ukazatele“ závěru naší školní exkurze do Německa.

Všech 46 žáků musím velice pochválit za vzorné a bezproblémové chování po celou dobu našeho zahraničního výletu, při kterém jsme si užili spoustu zábavy, legrace a bezprostředních okamžiků.

A protože zájem o tento výlet byl nečekaně velký, rozhodla jsem se, i přes některé překážky, uspořádat ještě jeden programově stejný výlet do Německa (Drážďany,Míšeň, Moritzburg) dne 10. 6. 2022.

Mgr. Hana Mazalová, Mgr. Markéta Johnová