O nemoci AIDS, sexu, lásce a věrnosti

Ve čtvrtek (2.3.) a v pátek (3.3.) se na naší škole uskutečnila přednáška pana Tomáše Řeháka, která byla určena pro žáky 9. tříd. Rozsah přednášky byl vždy 3 vyučovací hodiny. Žáci se dozvěděli, jak se vir HIV přenáší, jaké onemocnění způsobuje i možnosti prevence. Přednáška byla doplněna fotografiemi, krátkými videi a osobními příběhy, které byly pro silné povahy. Nemoc AIDS je smrtelná a dosud nevyléčitelná. V ČR přibývá lidí, kteří se nakazili při nechráněném pohlavním styku. Nejrizikovější skupinou jsou dospívající, kteří si mnohdy neuvědomují důsledky svého jednání. Právě sexualitě, lásce a věrnosti byla věnovaná druhá část přednášky. Pan Řehák upozornil na nebezpečí promiskuitního způsobu života a zastával se věrnosti v lásce. Cílem nebylo strašit žáky, ale poučit je o možných důsledcích.

Přednáška zanechala v žácích hluboké dojmy. Mnozí byli šokováni z fotografií ukazujících průběh onemocnění AIDS a z příběhů, které této nemoci předcházely. Člověka HIV pozitivního na první pohled od zdravého člověka nepoznáme. Proto je prevence velmi důležitá a není dobré ji podceňovat. Věřím, že přednáška byla pro naše žáky přínosná.

                                                                                                                      Jiří Blabolil