Lyžařský kurz 5. a 7. tříd

Letošní lyžařský kurz, konaný 15.1. – 21.1.2022, se oproti všem předchozím výrazně lišil. Je to dáno dnešní dobou, ve které až do poslední chvíle nevíte, jestli na hory pojedete či nikoli. Našemu odjezdu předcházelo čtvrteční PCR testování, jehož výsledky měly rozhodnout o bytí či nebytí jednotlivých tříd na horách. Šlo o hodně! Děti byly natěšené, rodiče měli vše připravené a vedení školy s napětím čekalo, jak vše dopadne. V pátek odpoledne přišla potěšující zpráva, nikdo není pozitivní, „lyžák“ se může uskutečnit. Všem se nám ulevilo.

Po vynucené roční přestávce jsme se mohli vrátit do Jedlové v Orlických horách. Tradičně jsme byli ubytováni na chatě Lenka, která na týden patřila pouze nám. Sněhové podmínky byly optimální. Sjezdovka Start, vzdálená 100 m od chaty, byla krásně upravená. Po předvedení základních lyžařských dovedností si instruktoři rozdělili děti do tří družstev. V neděli začal výcvik. První a druhé družstvo lyžovalo na sjezdovce Start. Třetí družstvo trénovalo za chatou Kristýna na louce s vlekem. Výcvik se dařil, děti byly šikovné, proto následující den vyrazilo první družstvo na Marty II do Deštné. Sjezdovky byly krásně upravené, lidí pomálu, což nám vyhovovalo. Přestože foukal vítr a sněžilo, lyžování jsme si užili. Následující den se vyčasilo, obloha byla v azurových barvách a sluneční svit ozařoval zasněžené hvozdy. Dopoledne se na Marty II vydalo jak první, tak druhé družstvo. Třetí družstvo zůstalo lyžovat v Jedlové. Na odpoledne byla naplánována vycházka po okolí, směřující ke kostelu sv. Matouše, kde jsme sledovali západ slunce a poté si užili zimních her na sněhu. Přišli jsme příjemně unaveni a těšili se na večerní program plný her a zábavy.

Dny plynuly, lyžařské dovednosti se zlepšovaly, počasí nám přálo, připadl čerstvý sníh a my si připadali jako v pohádce. Ve čtvrtek se na Marty vydala všechna družstva, byl to poslední lyžařský den. Předvečerní program byl zpestřen přednáškou náčelníka horské služby, který nám vyprávěl a fotografiemi dokládal co vše se může na horách stát, a jak se máme v jednotlivých situacích zachovat. Po poutavém vyprávění následovala večeře, zhodnocení dne a diskotéka. Závěrečný den jsem si dopoledne zalyžovali na Startu, naobědvali se a bedlivě očekávali příjezd autobusu.

Pobyt na horách byl krásný, i když mnohým z nás se zdál být příliš krátký. Ostatně jako vše, co se nám líbí. Velké poděkování patří všem účastníkům.

                                                                                                                                     Mgr. Jiří Blabolil