Adventní Žleby

Načerpat tu pravou atmosféru Vánoc a dozvědět se, jak vlastně slavila zámecká šlechta v dávných dobách vánoční svátky; tak to vše jsme mohli zažít a slyšet na naší malé krátké exkurzi, dne 27. listopadu 2019, tedy v době počínajícího adventu na zámku Žleby.

Sestavu žáků tvořily třídy 6.B a „malí“ žáčci 2. ročníku spolu s paní učitelkou Radkou Semrádovou. Pro děti byla připravena krásná prohlídka, která nás zavedla do svátečně vyzdobených zámeckých sálů a pokojů, kde byly ke zhlédnutí nádherně zdobené vánoční stromečky i originální slavnostní dekorace.

Děti měly možnost dozvědět se spoustu zajímavého, např. jak trávil v dřívějších dobách Vánoce prostý lid na venkově, jaké vánoční zvyky se dodržovaly, jak se jednotlivé lidové vrstvy obdarovávaly, nahlédnout do „ANDĚLSKÉHO ÚŘADU“ a zjistit, jak to mají andělé – začátečníci těžké a nakonec spatřit, jak fungovala zámecká kuchyně a jaké dobroty se v tomto čase pekly.

Dětem se výlet moc líbil a myslím, že to byl i velmi zajímavý „exkurz“ do dob dávno minulých. A doufám, že si děti uvědomily, že bohatá vánoční nadílka nebyla v každé společenské vrstvě samozřejmostí.

Mgr. Hana Mazalová, Mgr. Radka Semrádová